• BİZE ULAŞIN

  Z Punta Makina
  Selahaddin Eyyübi Mahallesi 1632. Sokak No: 36 Kat: 1
  Esenyurt / İstanbul
  Gsm: (534) 978 64 73
  Tel: (212) 578 64 34
  Fax: (212) 578 64 30
  zpunta@gmail.com

sayfayı yazdır

Punta Kaynağı Yapımı

 

punta-kaynagi-nasil-yapilirİlk önce punta kaynağı yapmak istedigimiz malzemeler elimizdeki punta kaynak makinasına uygun olmalıdır. Makinamızın trafo kapasitesini aşmamalıdır. Punta yapılacak malzemeler toz, pas, yağdan arındırılarak yalıtkan kaplaması var ise sökülmelidir.

Yapmak istedigimiz punta kaynagına uygun elektrod takmalıyız. Yanlış elktrod seçimi malzemede deforme yapabilir veya istedigimiz sonuca ulaşamayız.

Nokta kaynak için sivri elektrodlar (nokta çapını ne kadar istiyorsak elektrodlar ona gore işlenmelidir ), projeksiyon punta kaynak için düz elektrodlara ihtiyacımız vardır. Projeksiyon kaynak yapacagımız malzemeler
belli bir forma sahip ise (tencere ve cezve saplarında oldugu gibi) elektrodlarımıza o formu vermemiz gerekir. Aksi halde istedigimiz sonuca ulaşamayız.

Gerekli önlemler alındıktan sonra punta kaynak kontrol ünitesinden uygun akım ve zaman ayarları uygulanarak kaynak yapılmalıdır. Nokta kaynaklarda derinlik ayarı ve projeksiyon puntalarda baskı ayarı akım ve zaman dengesi kurularak yapılır.

punta-kaynak-nasil-yapilirDekoratif punta için akım ayarı yüksek ve zaman en kısa sürelerde olmalıdır, kaynak zamanı uzadıkça malzelerinizde kararma olabilir. İlk bir kaç denemede punta yapılan malzemeler sağlamlık kontrolüne tabi tutulmalı ve istenilen sonucu elde edene kadar akım ve zaman dengesi bulunmalıdır.

İstenilen punta kaynağı sonucu elde edildikten sonra gerkli güvenlik önlemleri alınarak çalışmaya devam edilmelidir.
Çıkabilecek kıvılcımlara karşı gözlük ve kaynak elbisesi giyilmeli ve makina yakınlarında yanıcı maddeler (tiner, boya, kumaş parçaları vb.) bulundurmamalıyız.